Filtry patronowe
FILTRY PATRONOWE TYPU FP
Filtry patronowe nazywane inaczej kartridżowe lub nabojowe od zwykłych filtrów workowych różnią się plisowanymi wkładami o cylindrycznym kształcie. Filtry patronowe produkowane przez Zakład Techniki Odpylania są oparte na średnicy ϕ225 – w tym wypadku długość wkładu wynosi 1000 mm, a powierzchnia filtracyjna 5m2 lub na średnicy ϕ325- w tym przypadku długość wkładów wynosi 1000 mm- powierzchnia 14m2 albo 1500 mm- powierzchnia 21m2.
Filtry patronowe dobrze sprawdzają się w miejscach, gdzie konieczne jest uwzględnienie dużej powierzchni filtracyjnej, przy niewielkim stężeniu pyłu. Znajdują one zastosowanie w instalacjach przeznaczonych do odpylania powietrza z pyłów suchych. Zanieczyszczenia są odciągane z urządzenia, a następnie zasysane do komory filtracyjnej. Właśnie w niej umieszczone są wkłady patronowe. Zebrane zanieczyszczenia osadzają się na zewnętrznej stronie wkładów patronowych, a oczyszczone powietrze zostaje odprowadzone na zewnątrz poprzez komorę oczyszczonego powietrza.
W razie potrzeby filtry patronowe typu FP mogą być:
- izolowane 50 mm wełny mineralnej
- wykonane ze stali kwasoodpornej
- wyposażone w zabezpieczenia do odpylania gazów z pyłów wybuchowych (wykonanie zgodnie z wymaganiami ATEX)
Filtry patronowe są produkowane w 9 wielkościach i 3 następujących wariantach (przy filtrach 225×1000) :
- z pojemnikiem pyłu
- z dozownikiem celkowym
- z przenośnikiem ślimakowym
Na życzenie zamawiającego mogą być wprowadzone dodatkowe zmiany.
Pracą regeneracji wkładów patronowych filtrów patronowych typu FP sterują następujące rodzaje szafek sterowniczych:
- ze sterowaniem czasowym, w których ustawia się czas trwania impulsu oraz częstotliwość regeneracji,
- ze sterowaniem Δp, w których regeneracja wkładów patronowych uzależniona jest od oporów przepływu powietrza przez wkłady patronowe.
Regeneracja patronów odbywa się kolejno poszczególnymi rzędami bez wyłączenia filtra z pracy. Częstotliwość regeneracji oraz czas trwania impulsu ustawia się w szafce sterowniczej w zależności od parametrów filtracji.